Jakie wykształcenie musi mieć listonosz?

Od kandydatów na listonoszy Poczta Polska nie wymaga wykształcenia wyższego. Wystarczy wykształcenie średnie lub zawodowe.

Ile wynosi pensja listonosza?

Podobnie jak w wielu innych zawodach, także w tym przypadku ostateczna pensja jest uzależniona od stażu pracy. Mediana zarobków na marzec 2022 roku wynosi 3150 złotych brutto, co oznacza, że listonosza zarabia około 2470 złotych „na rękę”.

Ile godzin dziennie pracuje listonosz?

Listonosz pracuje 8 godzin dziennie. Teoretycznie, bo wielu przedstawicieli tego zawodu pracuje dłużej niż ustalony wymiar etatu. Na początku swojej kariery listonosz może liczyć na niewysokie zarobki — pensja podstawowa wynosi w granicach 2-2,5 tys.

Czy praca listonosza jest ciezka?

Listonosz to ciężka praca

Właściwie osoba na tym stanowisku wkłada w niego dużo wysiłku – nie tylko fizycznego, lecz także psychicznego. Do tego niestety często ten trud nie jest równoznaczny z tym, jakie otrzymuje się zarobki. Zacznijmy od tego, że torba i przesyłki są po prostu bardzo ciężkie.

Ile zarabia listonosz rowerowy?

Aktualnie zarobki na tym stanowisku wynoszą średnio 3000 zł brutto, a zatem około 2200 zł na rękę. A zatem jest to znacznie mniej niż średnia krajowa w Polsce podana przez GUS w czerwcu 2021 roku. Jednak według obecnie pracujących listonoszy wynagrodzenie miesięczne wynosi 2600 zł brutto.

Do której godziny pracuje listonosz?

Pracownicy zaczynają w godzinach 8.00 lub 9.00 i kończą po 8 godzinach – odpowiednio o 16.00 lub 17.00.

Kto może zostać listonoszem?

Listonoszem może zostać każda osoba, która posiada przynajmniej zawodowe wykształcenie i podstawowe umiejętności obsługi komputera. Kandydat na listonosza musi być osobą odpowiedzialną, sumienną i dokładną. Cenne są także cechy takie jak: samodzielność, cierpliwość i odporność na stres.

Czy opłaca się być listonoszem?

Portal Wynagrodzenia.pl szacuje, że listonosz zarabia przeciętnie 2470 zł brutto (dane z lutego 2019 roku). Ta suma to mediana zarobków. Jednocześnie 25% listonoszy Poczty Polskiej zarabia mniej niż 2310 zł brutto, a 25% więcej niż 2700 zł brutto. Niewiele, zwłaszcza, jeśli uwzględnisz niepłatne nadgodziny.

Czy listonosz pracuje 2 maja?

Poniedziałek 2 maja jest standardowym dniem pracy. W tych dniach normalnie będą odbywać się odbiory i doręczenia przesyłek (z wyłączeniem przesyłek z doręczeniem na wtorek 3 maja).

Ile listów dziennie roznosi listonosz?

Tak wygląda praca listonosza. – W ciągu dnia roznoszę średnio ponad pół tysiąca listów. Najwięcej jest ich w poniedziałek. Samych poleconych bywa wtedy ze 170.

Jakie trzeba mieć wykształcenie do pracy na poczcie?

Zostać listonoszem wcale nie jest tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Poczta Polska nie stawia w procesie rekrutacji zbyt dużych wymagań. Kandydat na pracownika powinien legitymować się co najmniej średnim wykształceniem, prawem jazdy kategorii B oraz sprawnością fizyczną.

Czy warto zostac listonoszem?

Według portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków listonosza na styczeń 2022 roku wynosi 3150 zł brutto, co wynosi raptem 2474 zł netto (nieco więcej niż minimalna krajowa). 25% pracowników na tym stanowisku zarabia poniżej 2980 zł brutto, zaś 1/4 listonoszy zarabia więcej niż 3620 zł brutto.

Kto może być listonoszem?

Jak zostać listonoszem w Poczcie Polskiej? Od kandydatów na listonoszy Poczta Polska nie wymaga wykształcenia wyższego. Wystarczy wykształcenie średnie lub zawodowe.