Jak siać marchew żeby nie była Robaczywa?

Marchew sieje się zwykle w rzędach co 20-35 cm. Nasiona są drobne. By uniknąć zbyt gęstej rozstawy w rzędzie, nasiona marchwi można zmieszać z suchym piaskiem, ziemią ogrodową lub torfem i dopiero wtedy siać. Przerywki zbyt gęsto posianej marchwi lepiej unikać.

Jak zabezpieczyć marchew przed robakami?

Do zwalczania owadów wykorzystuje się insektycydy o działaniu kontaktowo-żołądkowym (w tej chwili zarejestrowany środek na to Proteus). Zabieg z użyciem środków ochrony roślin wykonuje się 3-5 dni po przekroczeniu progu zagrożenia i ponawia po 7-10 dniach.

Jak siać marchew żeby nie była za gęsta?

Przerywanie roślin to zabieg stosowany wtedy, gdy warzywa wzeszły za gęsto. Jeśli nie przerwiemy wschodów, to rośliny będą miały zbyt mało miejsca na wzrost, a co za tym idzie, plon będzie mniejszy. Siejąc warzywa wprost do gruntu zwykle siejemy je za gęsto.

Co zrobić żeby marchew Urosla duza?

Należy okresowo odchwaszczać grządkę oraz spulchniać międzyrzędzie. Do marchwi i pietruszki można stosować również nawóz użyźniający glebę z wapniem. Wszystkie te zabiegi połączone z podlewaniem umożliwią wyrośnięcie dorodnych i soczystych korzeni.

Przy czym siać marchew?

Marchew lubi towarzystwo:

 • Brukiew (karpiele)
 • Cebula.
 • Czosnek.
 • Fasola (karłowa)
 • Groch.
 • Koper ogrodowy (niski bez nasion)
 • Majeranek.
 • Mięta.

Dlaczego marchew rośnie Robaczywa?

Szkodniki marchwi

To niewielka muchówka, której wylot na plantacje rozpoczyna się w maju. Warzywa uszkadzane są przede wszystkim przez larwy, które wnikają w korzenie i tworzą w nich kanały. Jeżeli larwy zaatakują młodą marchew, powodują zatrzymanie jej rozwoju i stopniowe zamieranie.

Co może podgryzać marchewkę?

Wśród szkodników uszkadzających korzeń marchwi na szczególną uwagę zasługuje niewielka, czarno zabarwiona muchówka – połyśnica marchwianka. Stadium zimującym są bobówki (czyli poczwarki) w glebie bądź też larwy w magazynowanych korzeniach.

Dlaczego marchew ma kilka korzeni?

Marchew rośnie bardzo szybko i nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Ważne, żeby ziemia nie była twarda, zbita, ciężka, bo marchew zacznie wypuszczać po kilka korzeni, czasem w różne strony.

Czego nie lubi pietruszka?

Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej. Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.

Co lubi marchew?

Marchew lubi cebulę, strączkowe i pomidora, a nie lubi kapustnych, buraków i kopru. Pomidor lubi marchew i korzeniowe, a nie lubi bobu, ogórka i kapustnych. Buraki ćwikłowe lubią cebulę, strączkowe, kapustne, koper, ogórka, pomidora, rzodkiewkę i seler, a nie lubią czosnku, szpinaku i ziemniaków.

Po czym nie siać marchwi?

To nie jest trudne.

 • Siew marchwi nie jest trudny. Trzeba unikać siania po świeżym kompostowaniu, bo to zwabia szkodniki. …
 • Nasiona marchwi są drobne. Fot. …
 • Podczas przerywania zbyt gęsto posianej marchwi jej zapach zwabia połyśnicę marchwiankę. Lepiej od razu nie siać marchwi zbyt gęsto. …
 • Siewki marchwi są drobne.

Co podgryza korzenie marchwi?

Połyśnica marchwianka

 • Gatunek: Połyśnica marchwianka (łac. Chamaepsila rosae) należąca do rzędu muchówek.
 • Objawy: Szkodliwe są larwy połyśnicy, które żerują w glebie na korzeniach marchwi, a także na innych warzywach korzeniowych. …
 • Wygląd szkodnika: Połyśnica to niewielka muchówka.

Jaka najlepsza marchew do siewu?

Do najpopularniejszych odmian marchwi należą: marchew jadalna Amsterdamska 3 – to niezwykle ceniona odmiana wczesna, której pierwszego plonu możemy wyczekiwać już po 90 dniach od wysiania. Korzenie ma regularne, tępo zakończone, o długości do 16 cm i pięknej ciemnopomarańczowej barwie.

Kiedy oprysk na Połyśnicę Marchwiankę?

Zabiegi opryskiwania należy wykonać po około 3 – 5 dniach po przekroczeniu progu i w zależności od długości trwania lotu muchówki, powtórzyć po kolejnych 7 – 10 dniach. Obecnie do zwalczania połyśnicy marchwianki zarejestrowany jest tylko Proteus 110 OD.

Jaki nawóz na marchew?

W zależności od potrzeby do nawożenia dolistnego zarówno marchwi, jak i pietruszki warto skorzystać z nawozów, takich jak: Rosasol 8–50–12 (4–5 kg/ha), ASX Fosfor plus (3–4 kg/ha), ASX Potas plus (2–3 kg/ha) lub Rosasol 8–17–41 (3–4 kg/ha).

Czy dawać obornik pod marchew?

Gleba powinna być zasobna w próchnicę, dlatego w uprawie marchwi sprawdzają się również gleby torfowe. Złym pomysłem jest uprawa marchwi bezpośrednio po nawożeniu obornikiem, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia połyśnicy marchwianki i może dochodzić do deformacji korzeni.